Ne Kadar Spor Yapıyoruz??

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde vazgeçilmez bir tutku ve yaşam biçimi olan sporun, Türkiye’de de çok önemli bir sosyal faaliyet olarak hakkettiği yeri alabilmesi için yapılan çalışmalar karşılık buluyor mu? .

Bedenen ve ruhen sağlıklı bir toplum yetiştirilmesinin temel unsurlarından biri olan sporun geniş kitlelerce yapılması için teşvikler toplumda sporcu sayısını artırıyor mu? Sporu ne kadar yapıyor ya da seviyoruz?

Spor yapacam ama tesis var mı?

Türkiye’de en sevilen spor dalı futbol olsa da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde bugün 46 spor federasyonu bulunmaktadır. Bugün 13.441 spor kulübü ve 6 milyon spor yapan lisanslı sporcuya sahibiz. 2000’li yılların başında 1.600 civarında tesise sahipken son 15 yılda 1.700 civarı tesis inşa edilmiştir. Ülkemizin genelinde spor alışkanlığı eksikliği nedeniyle bu tesisler %100 kapasite ile kullanılmamaktadır.

Yetişkinler ne kadar spor yapıyor?

Ege Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre ise hareketsizlik toplum sağlığı için ciddi bir tehdit, 20 yaş üzeri yetişkinlerde spor yapmama oranı % 96 ve bu ülkemizin geleceği için ciddi bir tehdit. Şehirleşme arttıkça, spor yapma alışkanlığı artacağına azalıyor. Metropollerde 4 kişiden 1’i spor yapmaya imkan ve tesis bulabiliyor.

Sosyal anket servisi Poltio yaptığı ankette “Spor yapıyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtı verenlerin oranının yüzde 46 olduğu görüldü. Spor yapmadığını belirten yüzde 54’lük kesimin yüzde 60’ı zaman bulamadığını, yüzde 17’si spor yapmanın hoşuna gitmediğini, yüzde 15’i doğru antrenman yöntemlerini bilmediğini ve yüzde 8’i ise spor yapmanın gerekli olmadığını belirtti. En geç bir yıl içinde spora başlamak isteyenlerin oranı yüzde 52.3 iken yüzde 47.7’lik kesim ise spora başlamayı düşünmüyor. Yapılan ankete göre, spor yapanların yüzde 32.7’sinin motivasyonu sağlıklı yaşam. Sağlıklı yaşamı yüzde 18.7 ile kilo vermek, yüzde 17.7 ile kendini iyi hissetmek, yüzde 14.1 ile fit olmak, yüzde 10 ile kas yapmak, yüzde 5 ile sporun alışkanlık haline gelmesi ve yüzde 1.8 ile kilo almak izliyor.

Çocuklarıımız ne kadar spor yapıyor?

P&G’nin yaptığı araştırmaya göre; çocuklarda ise durum daha ciddi. Ülkemizde 10 çocuktan 2 si bilinçli spor yapabiliyor.Her 10 aileden de birer anne ve baba spora düzenli vakit ayırıyor. En çarpıcı sonuçlardan biri Türkiye’de spor tesisi sayısı artmasına rağmen aileler ve çocuklar arasında düzenli spor yapma oranları oldukça düşük seviyelerde olması.

 

Bu rakamlar ve istatistikler gösteriyor ki; ülkemizin milyonlarca spor gönüllüsüne ihtiyacı var. Sporu yaygınlaştırmak ve insanımıza sporu sevdirmek için…

 

Post a Comment

#sporgönüllüsüyüz