Çocuklara Sporu Sevdirmenin İpuçları?

Çocuklar genellikle hareket etmeyi sevdiklerinden, spor yapmayı eğlenceli bulurlar.  Spor yapan çocuğun yönlendirilmesi çok önemlidir.  Çocuğa yanlış müdahalelerde bulunulması, çocuğun spordan soğumasına neden olabilir.  Temel düşünce asla başarı olmamalı. Spor yapan çocuklara başarı odaklı davranmamaya ve çok fazla müdahale etmemeye özen gösterilmelidir.  Burada önemli olan başarı değil, çocuğun bir spor dalı ile ilgilenmesini sağlamaktır.

İstedikleri Sporu Yapma Özgürlüğü Tanıyın

Çocuklar sporu sevdirmenin ilk kuralı, kendi Seçtikleri ve yapmak istedikleri sporu Seçme Özgürlüğüdür.  Onlara,  farklı spor dallarını yapmaya imkan sunarak, çocuğun istediği sporu seçmelerine olanak tanıyın.

a
a
a
a
a

Birlikte Spor Yapın

Hangi yaşta olursa olsun kimi rol model olarak alırsa alısın “çocuğun dünyasında” ebeveynlerin yeri farklıdır. Onları sporu ve fiziksel aktiviteyi sevdirmek için mümkündü birlikte yapı ya da mümkün olduğunca spor yaptığı. saatlerde ona zaman ayırın. Ona pozitif bir etkisi olacaktır.

Yüreklendirin, Ödüllendirin

Her yapacağı iş gibi “öğrenme zamanınnda” özendirilmeye ve yüreklendirilmeye ihtiyaç duyacaktır. Başarıda, zorlanmada, başarısızlıkta onun motive edin ve yüreklendirin. Başarı kadar “çabasını” da ödüllendirmeniz, onun spora yaklaşımını pozitif olarak etkileyecektir. Kısacası, onun motivasyonunda öncelikli olun…

Öğrenme ve Yapabilme Zamanı Tanıyın

Yaptığı spor çok kolay ya da çok zor olabilir. Ona öğrenmesi için gerekli zamanı tanıyın. Yaptığı hataların ya da karşıladığı zorlukların muhasebesini yapmayın. Tam tersi “okuma ve yazmayı da bir günde öğrenmediğini” hatırlatın, onun da kendisine zaman tanımasına yardımcı olun. Onu kesinlikle “çabuk yargılamayın” ve vazgeçme nedeni olmayın.

Sosyal Çevresini Genişletmesine İmkan Tanıyın

Spor ve fiziksel aktivite ortamları yeni sosyal alanların kapılarıdır. Çocuğunuz burada yeni arkadaşlıklar kuracak, yeni sosyal bir çevreye sahip olacaktır. Onu kısıtlayıp iletişim kurmasına sınır koymayın. Bu hareketiniz onun spordan uzaklaşmasına neden olabilir. Hatta yeni arkadaşlıklar için teşvik edin…

Sporu Dersleriyle Asla Kıyaslamayın

Çocuklar ilk başlangıçta spor yapma zamanı ile ders çalışma zamanını dengelemekte güçlük çekebilir. éDerslerine de spor kadar zaman ayırsan” gibi cümleler onun engeli ve vazgeçme nedeni olabilir. O nedenle asla benzeri kıyaslamalar yapmayın. Amerika’da sporcu çocukların öğretmenleri deplasmana destek amaçlı olduğu kadar yolda öğrencilerine ek ders takviyeleri yaparak eksiklerini tamamlıyor. Siz onun anne-babasısınız…

Beslenme ve Uyku Düzenine Özen Gösterin

7-8 yaşında spor yapan bir kız çocuğu bir yetişkin kadar enerji kaybeder. Onun beslenmesi konusunda gerekli profesyonel desteği alamayacak bir ortamda yaşıyor iseniz, sporcu çocuk beslenmesi ile ilgili makaleleri okuyun. Bizi takip edin. Size bu konuda sürekli sağlıklı desteği vereceğiz.

Güvenliğini Önceliklendirmesini Sağlayın

Çocuklar bir işe odaklandıklarında “güvenlik” ikinci planda olur. Çocuğunuzun güvenli ekipmanlar ile spor yapmasını sağlayın. Sakatlanmalar ve yaralanmalar, çocuğunuzun motivasyonunun azalmasına yol açabilir. Onların spor yapmayı alışkanlık haline getirmesi ve düzenli olarak spor yapması için onları spora teşvik etmek ve örnek olmak gerektiğini unutmayın.

Post a Comment

#sporgönüllüsüyüz